Translate

29 Kasım 2014 Cumartesi

deneysel cumartesi

   

    Evin son halini yakın zaman önce paylaşmıştım. İşe dönmeden önce haftada 3 gün gelen bir yardımcım vardı. Saolsun istifa etti. Zaten ekonomimize katkısı olur, çocuk dogdu beri paraları epey suladık diye öyle düzenli gelicek birilerinide aramadım işin aslı. Ancak bundan 4-5 ay önce tabi bunlar , noyan o zaman çekmece karıştırmanın, dolapları boşaltmanın ,eline ne gelirse fırlatmanın zevkine varmamış , dağcılık hobisinede henüz başlamamıştı. Sonra bir kariyerim olduğunu yeniden hatırlayıp işe dönünce durumunda sıcaklığıyla önce herşeye yetişmeye çalıştım. Eve gel, yemek hazırla ,baba çocukla yalnız kalmaktan ürktüğü için yemeği çocukla hazırla, arada yetişemediğin yerde babaya görev ver, baba sana zırt pırt ona seslendiğin için gıcık olsun yok bu diğer hikayeydi konuma döneyim ,çocugu yedir , yiyebilirsen sende ye ama sıcak yemen olanaksız çocuğu uyut, masayı topla bulaşıkları sessizce yerleştir , bulaşık makinasının işi bittiğinde uyanıksan makinayı boşalt. (ya da risk alma çocuk uyanabilir bunu yarına bırak) çamaşır yıka .. bi milyon tane işi bitiremeden yat .Sonra kuzu seni 45 dakikada bir uyandırsın ,sıvazla pışpışla , süt ver , geri uyut (uyursa tabi..) Sabahta vaktinde kalk hazırlan ,çocuğu hazırla , makyaj yap ??!! çocuğu kreşe kendini işe yetiştirmeye çalış . Bu performansın hergün olmasına imkan yok ,elbette banyoda yığınla çamaşır , mutfakta tepeleme bulaşık , salonun ortasında oyuncak pazarı oluyor ..


   
    
   Bir cuma gecesi noyanı uyuturken en son hastane formamla uyuya kaldıktan sonra bir deney yapmaya karar verdim. Haftasonu bir gün boyunca hiç oturmazsam sadece evin işlerini yaparsam(çocuğada aynı anda bakarken yapıcam bunları ) yatağa gitmeden önce şöyle bir evime baktığımda acaba evi toplu görebilir miyim diye düşündüm. Takip eden cumartesi deneyimi gerçekleştirdim. Noyan bana biraz kredi verdi ve sabah 8 buçukta uyandı. Önceden dağıtılmış olan salondaki masada kahvaltı edicek kadar yer açıp kahvaltıyı hazırladım. Hatta ekmek pişirdik oğlumla . Baba ayıyı uykusu bitmeden uyandırmadık ( sonra aksi oluyor). Darmaduman salonumuzda harika bir kahvaltı ettik . Babaya aile filmi izlesin (nat geo wild-aslanlar belgeseli) diye kumandayı verip salondaki koltuğuna yerleştirdik (en kolayı buydu) Ortalığı noyanın dağıtma hızından biraz daha hızlı toplamayı başardım. Arada da çamaşır makinasına sürekli birşeyler doldurdum. 12 gibi noyanın uykusu geldi, önce elektrik süpürgesini çalıştırdım sonra noyanı uyuttum zaten bayılıyor hala saç kurutma makinası ,elektrik süpürgesi sesine .. Böylece o uyurken evi süpürdüm. (bu hareketimi dahice buldum) Uyandıgında yerleri silmem imkansız olduğu için (çünkü noyan kovadaki deterjanı suyu oyun sanıyor) hızla yerleride sildim. Uykuya daldıktan bir süre sonra hareket ettiğinde ona dokunmazsam ya da sallamazsam uyanıcağı için bundan sonraki görev planımı onun uyudugu yerde yapılıcak işlerden seçtim. Çamaşırları katlama gibi.. 

Uyandıktan sonra yemek yedirdim . Öğleden sonra 3 gibi babayı uyandırmayı denedik, ben uykumu alamayınca kötü oluyorum dedi , aralarda gözünü aralayıp naptığımıza bakmak suretiyle şekerlemelerine devam etti. Bu arada akşam öğünü atıştırmalıklar falan derken mutfak yeniden dağıldı. Salonu zaten noyan halletti. Koltukta zaten sürekli bir yatak var. Yani arkadaşlar , topuklarım ağrıyor , çocuğu zaten zor uyuttum ..bu deneyde kullanılan deneğin yani benim azmim ve çabama rağmen uyumadan önce evi toplu görseninizde bunu rutine dönüştürmek çok mümkün görünmüyor. Boşverin de zaten.. Çocuğunuza vakit ayırıp onunla oynayın , yerlerde yuvarlanın ..Tırmanışlarına , camda ellerinin izini çıkarmasına destek olun . En keyiflisi böyle çünkü :)...  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder