Translate

11 Mayıs 2014 Pazar

Anne olunca anlarsın diyen herkese .. annelere ..anneme ..Buruk mayıs aylarının sonuna ..


Bugün çok özel bir gün..Bu gün benim ilk anneler günüm.. İlk cumhuriyetim , ilk çocuk bayramım.. On yıldır kutlayamadığım gün bugün.. Beni taşıyan , ilk nefesime neden olan canım beni çok erken bırakmak zorunda kaldı. Belki de emindi yapabiliceklerimden , başarır dedi, çabuk gitmesi gerekti. Bİliyorum kalmayı çok istedi ama kalamadı. Eğer konu anneyse her ölüm erken işte .. Mayıslar hep zordu bugüne kadar . İçimde büyüttüğüm minik yavrum beni yıllardır süren mayısın kasvetinden kurtardı. Farkettim ki bugün ilk defa anneleri yanlarında olanları kıskanmadım çünkü boynuma sarılan bir çift minik kol vardı.

Minik kuzum sabah yine erkenden uyandı. Beni görür görmez kollarını uzattı boynuma. Babamızı pazar istirahatine ait olduğu salondaki koltuğuna yatırıp kuzunun kahvaltısını hazırladık. Gözlerinin içi gülerek baktı bana , hiç zorluk çıkarmadan yedi yemeğini. Günlerdir ellerini çırpmayı öğretmeye çalışıyorum bir an durdu yüzüme baktı güldü ve alkış tutmaya başladı. Oğlum beni bugün anneler gününde alkışladı. Tabi hemen bu anı kaydettim tüm eş dost tanıdık ve kuzunun fan kitlesine gönderdim. Rutin saatimizde kendimizden daha çok nasıl kaka yaparız deneyini tekrar ettik. Kakası yine gül kokuyordu (bence) . Biraz sabah oynşamasından sonra meleğimin uykusu geldi. Benim için sabah sporu olan uyutma seansına başladık. Takip edenler bilir oğlum kanguruda uyuyor. Tabi koy kanguruya sokak lambası gibi dur uyumaz. Bir müzik olucak tempoyla yürünecek ya da ritmik hareketler yapıcaksın filan. Biraz da ben alıştırdım sanırım , bir hastalığında kucağımda uyumaya başladı hala da böyle devam ediyor. Duyuyorum bazen ee napıcaksın sonra aman böyle alıştırma diyenleri .. Valla takdir-i Noyan diyorum . Paşa nasıl isterse öyle uyur zaten hergün huyu değişiyor kuzuların elbet bi gün başka bi türlü uyumayı seçicek. Biz yine kucak kucağa uzandık koltuğumuza kestirdik. Gözlerini açar açmaz beni gördüğünden öyle bir gülümsüyor ki .. Yine öyle bir sabahtı .Yüzüme baktı güldü hafiften kıkırdayarak, sonra pembe yanaklarını tekrar göğsüme dayadı utanır gibi yine kaldırdı başını daha büyük bir kahkaha attı. Ben daha güzel uyanan birini görmedim hayatımda . Şimdi gülünce dişleri de görünüyor , iyice haşarı , afacan bir ifadesi var artık. Baba akvaryumu seyrettiğini iddia ettiği koltuğunda hala yüzü duvarı dötü akvaryuma dönük uyuyordu. Kahvaltıyı hazırlarken arada mırıldanma homurdanma gibi sesler işittik ama aldırmadık . İşimiz bitince birlikte uyandırdık babişkoyu. ( - Yaaa bana babişko demeyin diyor : )

Harika bir kahvaltıydı masamızda herşey vardı, örtüüy çekip herşeyi yere indirmeyi planlayan minik eller , kahkahalar , yeni öğrenilen alkış numarası ,itiraz etmeden yenilen kaşıklar , doyduktan sonra mancınık olarak kullanılan kaşıklar ve bol bol aşk ve sevgi. Ben masayı toplarken baba ile oğulu bahçeye yürüyüşe yolladım yukardan pencereden bir süre onları izledim . Sonra öğlen uykusu meyve saati ..  o kadar yemek ve uykunun  enerjisini yakmak için oyun saatimizi yaptık .Bütün oyuncakları önüne yaymama  rağmen artık emekleme becerilerini bir kenara bırakıp  yürümeden tırmanmaya başlayan önce koltuğa sonra kitaplığa  tırmanmaya çalıştı , bir kaç sefer kafasını vurma tehlikesi ile yüreğimi ağzıma  getirdi. Hasarsız atlattık. Hep birlikte akşam yemeğimizi yedik. Noyan doyduktan sonra masasındakileri yere atarak eğlenmeye karar verdi.Bu şekilde yerçekimin esprili birşey olduğunu bize kanıtladı çünkü her düşen şeyden sorna  gözümün içine bakıp gülüyor.  Herkesin karnı doyunca ben masayı toparladım. Kuzunun banyosunu yaptırdım .Meleğim dokuz buçuk gibi dirensede uykusuna yenildi. Kanepede karşılıklı yerlerimizi aldık, bende biraz keyif yapmak için meleğimi hemen götürmedim yatağına ..saçlarını kokladım arada öpücükler kondurdum . Ellerini tuttum okşadım. Çok güzel bir gündü , anneler günüydü. Aynı dün ve önceki gün ve önceki ... gibi ! Çünkü o doğduğunda hayatıma bir mucize dokundu. O doğduğundan beri anneyim ve acım biraz hafifledi. O doğduğundan beri meleklerin var olduğuna ve hatta birinin yanımda birininde yukardan bizi izlediğine inanıyorum. Gün neredeyse biticek gece yarısına az kaldı ve ben annemi hergün özlüyorum , yatıp dinlenmem gerek yarın yine anneler günü..Hiç yorum yok:

Yorum Gönder